Kiedy należy się zaszczepić ?
Szczepienia zwykle wykonuje się każdego roku w okresie jesiennym, a więc wyprzedzając czas wzmożonych zachorowań na grypę.
Aby w jak największym stopniu uchronić się przed zarażeniem wskazane jest także szczepienie podczas trwającego już sezonu zachorowań.
Kto powinien zaszczepić się przeciw grypie i dlaczego ?
Zaszczepić może się każda osoba dorosła, która pragnie wdrożyć profilaktykę zarażenia się wirusem grypy. Szczepienia zapewniają wysoką ochronę przed powikłaniami pogrypowymi.
Szczepionki przeciw grypie mogą być podane każdemu już od 6 miesiąca życia (w zależności od składu szczepionki), o ile nie ma do tego przeciwwskazań medycznych.
Na rynku dostępne są rodzaje szczepionki działające w różnych mechanizmach, a w zależności od rodzaju szczepionki podana może być ona odpowiednio w poniższych grupach wiekowych w zależności od preparatu:
- szczepionkę inaktywowaną podaje się dorosłym i dzieciom od ukończenia 6. mż. lub od ukończenia 3. rż.
- szczepionkę atenuowaną podaje się dzieciom od ukończenia 24. mż. do <18 lat.
Szczepienie zaleca się ze wskazań zdrowotnych :
- osobom po przeszczepieniu narządów,
- przewlekle chorym dzieciom (>6. mż.) i dorosłym,
- chorującym na choroby układu oddechowego: astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
- osoby z niewydolnością układu krążenia,
- chorym na chorobę wieńcową (zwłaszcza po przebytym zawale serca),
- pacjentom z niewydolnością nerek,
- oraz osobom cierpiącym na inne choroby przewlekłe.
Jakie są przeciwwskazania do szczepienia przeciw grypie?
Złe samopoczucie i infekcja: w przypadku choroby zakaźnej lub choroby przebiegającej z gorączką większą niż 38oC należy przełożyć termin szczepienia.
Alergia: uczulenie na składniki szczepionki lub wstrząs anafilaktyczny po wcześniejszym szczepieniu są przeciwwskazaniem do podania szczepionki.
Wszelkie wątpliwości wyjaśnić należy z lekarzem kwalifikującym pacjenta do szczepienia.
Działania niepożądane szczepionki
Szczepionki przeciw grypie charakteryzują się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Po szczepieniu mogą wystąpić reakcje miejscowe takie, jak: zaczerwienienie, bolesność i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia oraz rzadziej reakcje ogólne (niewielki wzrost temperatury ciała, ból mięśni, stawów i głowy), które powinny ustąpić po kilku dniach.
Szczepienie przeciw grypie a inne szczepienia
Szczepionki inaktywowane można podawać równocześnie z innymi szczepionkami. W takim przypadku należy każdą podawać w inną kończynę.
Szczepienie na grypę równocześnie ze szczepieniem przeciw COVID – 19?
Obecnie eksperci rekomendują jednoczesne podawanie preparatów przeciwko SARS-CoV-2 i przeciwko grypie w celu zminimalizowania ryzyka jednoczesnej infekcji obydwoma wirusami oraz aby zapobiec ciężkim powikłaniom w następstwie infekcji.
Szczepienie przeciw COVID-19 nie wyklucza więc możliwości zaszczepienia się w krótkim czasie (nawet podczas tej samej wizyty w Punkcie Szczepień!) szczepionką przeciw wirusowi grypy i odwrotnie.